כבר 16 שנה ברציפות נשים בכל רחבי העולם מציינות את ה- V Day (לאתר של V-Day), יום המוקדש למחאה נגד אלימות פיזית, מינית, מגדרית וכלכלית המופנת כלפי נשים.
 
בשנה שעברה מארגנת ה V- Day, איב אנסלר יצאה בקריאה לכל נשות העולם, לבטא את המחאה בריקוד, להתעורר, לזרוח, לקום לצאת ולרקוד!  לדבריה של אנסלר, הריקוד מאפשר להתמיר את הפגיעה והכעס, למקום של עוצמה והתעלות. הריקוד המשותף מאפשר לנשים לחבור יחד, להעיר את הכוח הזורם בגופן ולתעל אותו למחאה. לתעל אותו לדרישה לשים סוף לאלימות! 
 
קריאתה של אנסלר נשמעה גם בישראל, נשים וגברים בכל רחבי הארץ החלו לארגן אירועי מחאה. היה נדמה כי עצם העבודה על הפקת האירועים כבר משנה מציאות חברתית קיימת.
 
אני זכיתי להפיק את האירוע ולהנחות את המעגל הרוקד בעיר מגורי “באר שבע”. רקענו ברגלינו ותבענו את זכותנו להיות חופשיות ובטוחות, סחררנו את האגן בדרישה לבטא את המיניות שלנו ללא חשש, חגגנו את הנשיות שלנו.
חיברנו את ידינו ופתחנו את הלב לאפשרות לחיות אחרת. 

הפעילות המקומית שנבחרה לכך הייתה ריקוד שהונחה על ידי צוות ריו אביירטו – המעגל הדרומי, זאת מתוך אמונה שהגוף שחווה את הפגיעה הוא גם הגוף שיכול למחות ולהתנגד לאלימות דרך הכוח שבריקוד. בנוסף, קבוצה של סטודנטיות מבית הספר למשחק בב”ש ע”ש גודמן העלתה את המונולוג החדש שכתבה איב אנסלר בפני משתתפות האירוע. באירוע השתתפו כמאה נשים וגברים, יהודיות וערביות.

השותפות היוזמות של האירוע הינם: עדנה סבאג קריבוי‎, היועצת למעמד האישה בעירית באר שבע, ריו אביירטו – המעגל הדרומי, המחלקה למגדר באוניברסיטת בן גוריון  תא הסטודנטיות “בת גוריון”, מרכז  מסל”ן, בית הספר למשחק ע”ש גודמן, ותאטרון הפרינג’, כיוונים, בוסתן אל עמר ותרבות הדיור.

אמנם אין די בפעולה חד פעמית על מנת לשנות סדרי עולם, אך אני מאמינה כי אקטיביזם מבוסס חוויה יכול להניע תהליכים שהפתרון להם אינו נראה באופק. יתרה מכך, מחאה המתמקדת בהעצמת הגוף הנשי, יכולה לאפשר ביטוי במקומות בהם המילים חסרות או אינן מספיקות.
 
השנה נמשיך את מסורת המחאה, ובגופינו נבטא את המסר:
“מליארד נשים נפגעות זו הפקרות
מליארד נשים מעוררות זו מהפכה!”
 
ואכן גם השנה מתכננות המארגנות להמשיך את המסורת ולקיים את אירוע ה- V Day ביום ה’ בתאריך 13.02.2014 בין השעות 18:00-20:00 במרכז המורים. בתוכנית ריקוד משותף בהנחיית צוות ריו אביירטו – המעגל הדרומי, ומונולוג חדש.

הזמנה זו היא למעשה קריאה לפעולה לכל המגזרים ללא הבדל של דת גזע או לאום, קריאה לפעולה ממקום של עוצמה והתעלות וזאת דרך הריקוד המאפשר לבטא את המחאה וההתנגדות לתופעה בצורה בונה וחיובית, וכך לתעל את האנרגיות השליליות של התסכול והכעס.

בנוסף גם הריקוד וגם הקבוצה יוצר כוח יצירתי חדש במטרה להאיר ולהעיר את העולם לשים סוף לאלימות! 

אחת מהכרזות שיצרו לארוע – 

1598996_10151938688886634_790069251_o

 

מאת אנה בלומנטל, מנחת ריו אביירטו.

 

Comments are closed.