ישראל הצליחה להעפיל למקום השלישי והמכובד בעולם, בהשמנת יתר בקרב ילדים. ילדי ישראל, ארץ חלב ודבש, שמנים יותר מתמיד.

כל הורה יודע כמה קשה להציב גבולות בכל תחומי החיים. טלוויזיה, שעת השינה, שעות המחשב ומה לא, אבל כשאנו מגיעים להצבת גבולות בנושא אוכל- הכפילו את הקושי באלף. מאוד קשה לעשות דיאטה לילדים. למנוע מהם דברים שבסביבתם האחרים אוכלים, לקצץ להם בתפריט, להגביל אותם בכמויות ובסוגי מזון שהם רואים סביבם בתקשורת ובבית הספר, ולהוציא להם מהפה ממתקים וחטיפים.

המודעות הגוברת לעניין הובילה למציאת מגוון רחב של פתרונות החל מקייטנות קייץ לילדים שמנים, הגברת המודעות לפעילות גופנית יומיומית וחדרי כושר לילדים, שיח לגיטימי על אוכל בריא כשיש אפילו בתי ספר שהכניסו לתכנית הלימודים, תכנית להגברת המודעות לתזונה נכונה ובריאה.

אי אפשר לומר שאין פתרונות או שאנחנו לא עושים מספיק. אבל להשמנת היתר, גם בקרב ילדים וגם בקרב מבוגרים מן הסתם, ישנן השלכות נפשיות וחברתיות קשות, שגם אחרי הירידה במשקל הן לא נעלמות.

האכילה הכפייתית, הרגשית, האגיטטיבית לעתים, וכל דפוסי האכילה הלא מודעים – לא נעלמים יחד עם הקילוגרמים. יש לתת את הדעת על הסיבות לאכילה ולמצוא פעילות אלטרנטיבית לפעילויות שבהן משולבת אכילה.

בבואנו לבחון את ההיבט הפסיכולוגי הגורם להשמנה, אותו הגורם שיוצר את המעגל בו הילד השמן חשוף לפגיעה חברתית ורגשית כי הוא שמן ודחוי חברתית, עלינו למצוא את הפתרון מהכיוון הזה. לא רק תפריט, פעילות גופנית ומודעות יסייעו לירידה במשקל ולשמירה עליו. ההיבט הטיפולי לעתים השיקומי של הילד השמן – דורש תשומת לב ויש לתת עליו את הדעת.

טיפול פסיכולוגי או טיפול בתנועה הן דרכים להתמודד עם ההשמנה כבעיה. טיפול בתנועה הוא דרך בלתי ורבאלית לסייע לילד לשקם את בטחונו העצמי, לשפר את דימוי הגוף שלו וללמד אותו לאהוב את הגוף שלו ולשלוט בו. כמו כן טיפול בתנועה היא דרך נפלאה ללמוד מצבים חברתיים והשתלבות חברתית על ידי אבחון, הקשבה ואילתור של סימולציות חברתיות.

טיפול בתנועה משקם את תחושת הילד הדחוי בגלל גופו ונותן לו לגיטימציה להבעת רגשותיו דרך הגוף, כלי העבודה וכלי הקיבול בו אנו חיים. טיפול פרטני יכול לסייע מאוד אך אם הילד בשל ומוכן לשתף פעולה עם טיפול קבוצתי, זה האחרון הוכח כיעיל מאוד בקרב ילדים הסובלים מהשמנת יתר.

בארץ קיימות מגוון שיטות לטיפול בתנועה במחול ומגע, ורוב קופות החולים ממנות טיפולים אלה כחלק מסל הבריאות. כל מטפל שם דגש על חלק אחר בטיפול וניתן להתייעץ ולקבל הפניות למטפלים מומלצים דרך רופאי המשפחה או מטפלים פסיכולוגיים אחרים בבתי הספר, בתחנות לבריאות הילד (טיפת חלב ) ובשירות הפסיכולוגי החינוכי של הרשויות המקומיות. עבור ילד שמן, או ילד שמן לשעבר, לרקוד ולנוע, זהו תיקון של ממש.

 

מאת: estre eskenazi

 

Comments are closed.