השיטה נולדה בארגנטינה בשנות ה – 50 באמצעות סוסנה מילדרמן ז”ל. בשנות ה – 60  גברת מריה אדלה – María Adela, תלמידתה של סוסנה מילדרמן, עם תואר בפסיכולוגיה קלינית, המשיכה לפתח במהלך עבודתה עם קבוצות את הטכניקה המשלבת  תנועה, מוזיקה, קול, מגע, נשימות ודמיון מודרך, זרימה ואימפרוביזציה לצמיחה והתפתחות למעשה טיפול בתנועה.

השילוב של הכלים היצירתיים יוצר חוויה טיפולית עוצמתית, גם אם יחידני או קבוצתי.

למעשה מריה אדלה פאלקוס ייסדה את שיטת ריו אביירטו לפי העקרונות שקיבלה מסוסנה מילדרמן. שיטת ריו אביירטו התחילה בארגנטינה, ומשם התלמידים של מריה אדלה פאלוקס הנחילו אותה לכל העולם.

סוסנה מילדרמן קיבלה את השיטה עליה מבוססת ריו אביירטו בתקשור, כבר בשנות ה – 50. בתקופה זו כל דרכי הטיפול היו בסגנון הפרודיאני…

לאלו מאיתנו שלא מכירים את המושג … פרויד פיתח שיטת טיפול בה המטופל משוחח עם המטפל בפגישות הנערכות באופן קבוע. המטופל היה שוכב ומדבר ולמעשה היו חוקרים את תת המודע שלו. שיחות אלה מביאות את המטופל לחשיבה מחודשת על עצמו ועוזרות לפתור את קשייו. כאשר כל הטיפול הוא מילולי.

כל טיפול שעסק בדרך שונה מדרך זו נתפס כחריג ולא קביל.

בשנות ה – 70 כשהכרתי את מרכז ריו אביירטו בארגנטינה, עדיין לא היה מקובל לדבר על תקשור או כל טיפול אלטרנטיבי אחר … מריה אדלה פאלוקס נתנה בחוכמה לפעילות סוג של תחפושת, מסכה של פעילות שהיא בין התעמלות, ריקוד לתנועה וביטוי עם מוזיקה שליוותה את ריו אביירטו בארגנטינה במשך שנים רבות, אנשים היו מגיעים בבגדי ריקוד או התעמלות לפעילות הספורטיבית, רק בשנים האחרונות נוצרה כוונה ברורה להוריד לגמרי את המסכה הזאת.

עם הזמן ובאיטיות החלו שינויים נוספים בעולם בכל תחומים, ולמדו לקבל שיש שיטות טיפוליות שונות מהשיטות הקונבנציונאליות המוכרות, המשיגות תוצאות זהות. רק אז ניתן היה לחשוף את כל הרבדים של ריו אביירטו.  

לכן בתחילה ריו אביירטו לא הוצגה כשיטה טיפולית אלא יותר תנועתית, חויתית ומעצימה, דרך התנועה הריקוד והקול בקבוצה… כדי לא לקבל יחס של מוזרות, חריגות, כישוף, כת או כל דבר אחר שיעלה מתוך סטיגמות חשיבה קונבנציונאלית ופחדים.

למעשה בתוך הלימודים והשעורים שעברנו, בשנים האלו הראשונות, שבין סוף שנות ה – 70 לשנות ה – 80, נוכחנו לגלות עמיתי ואני את הפן הרוחני, האינטואיציה, כל העומק הטיפולי הרחב  של שיטת ריו אביירטו, ועוד חוויות מעבר לחושים שהתחוללו יחד עם הריקוד והתנועה בין כל אחד לעצמו ולקבוצה.

כל זה יצר את הפלא שטמון בשיטה שמלמדת לקבל ולאהוב.

ריו אביירטו פועלת בשלושה מישורים המתייחסים לאדם כפי שהוא:

1. פיזי, אנרגטי

2. רגשי, פסיכולוגי

3. נפשי, רוחני

כלומר כל אדם הוא ישות פיזית אנרגטית, שיש לה רגשות ומחשבות ואת הנפש והרוח.

היום זה ניראה טריוויאלי, בכל כמה רחובות בארץ יש מתקשרים, שיטות פסיכו-פיזיות, פסיכותרפסטיות,  שנוצרו באותם השנים בעולם, והרבה שיטות  טיפוליות שמתפתחות ללא הרף…

 ואם זאת זה תמיד  מעלה בי את השאלה –

איך אנחנו מתייחסים היום לדברים שנראים לנו שונים, אחרים ?

איך יראו הדברים שאנו עושים בעתיד ?

איך אנחנו מתמודדים עם שינויים ?

שיטת ריו אביירטו מתבססת על הרעיון של סוסנה מילדרמן שדוגל בכך שהמודל הוא פתוח, ומתפתח ולא דוגמטי. על אחת כמה וכמה גם שיטת ריו אביירטו טיפול בתנועה – מתפתחת ומשתנה עם הזמן והמורים השונים, כאשר כל המנחים של ריו אביירטו בארץ ובעולם מתחייבים לשמור ולכבד את המהות והבסיס של השיטה – גילוי הכוח היצירתי והפוטנציאל הטמונים בנו, על מנת שנוכל לחולל שינויים בתוכנו וביחסנו בכל מעגלי החיים.

מתוך שמירה וכיבוד עקרונות השיטה כמו שנוסדה, ריו אביירטו מגיעה לאוכלוסיות שונות, רבות ומגוונות, דרך אוניבסיטאות, דרך אירגונים שונים כאלה ואחרים, כך שהשיטה גדלה ומופצת מעצמה ועוברת הלאה.

בישראל שיטת ריו אביירטו – טיפול בתנועה – נחל זורם, הוצגה מלחתחילה כשיטה טיפולית, כדרך לשינוי, טיפול עצמי והתפתחות אישית וקבוצתית.

Comments are closed.