מה הן אמונות מגבילות ? ואיך הן משפיעות על חיינו?

אמונה מגבילה היא אמונה שגויה שאדם רוכש כתוצאה מביצוע מסקנה שגויה על משהו בחיים. לדוגמא אדם יכול לרכוש אמונה מגבילה לגבי יכולתו להצליח ברגע שהוא נכשל, כשהחוויה הרגשית היא כל כך עוצמתית שנצרבת ברגש וגם בגוף ברמת השרירים.

אני חלש, אני כישלון או אני לא יכול להצליח .. הן דוגמאות לאמונות מגבילות שאנשים אוספים במשך חייהם.

הבעיה עם אמונות מגבילות היא שאמונות מגבילות, כשמן, מגבילות אותנו מלממש את הפוטנציאל הגלום בנו.

מהיכן האמונות המגבילות מגיעות?

אנשים רוכשים אמונות מגבילות, כתוצאה מחוויות חיים מסוימות, או דרך התקשורת עם הסביבה: החברים שלנו, קרובי המשפחה, מורים ואנשים איתם אנו באים במגע. זו הסיבה שלמצוא סביבה תומכת לשינוי היא תנאי בסיסי למטרות שאנו רוצים להשיג

הדרך העיקרית שבאמצעותה אנו יוצרים אמונות היא דרך נסיון החיים שלנו, כלומר החוויות הישירות שלנו. אנו פועלים, משהו קורה ואנחנו מסיקים מסקנות. במיוחד כאשר אנחנו צעירים אנו יכולים לגבש מסקנות שגויות ומגבילות. הטבע בונה אותנו בדרך זו כדי לשמור אותנו מלהיפגע. אנו לומדים לבנות אמונות מהר יותר מחוויות מזיקות. למשל האצבע נגעה בתנור חם מאוד ולכן אנחנו מאמינים שכל התנורים הם מסוכנים ולא נעז לגעת בתנור שוב.

אמונות מגבילות משפיעות על התנהגות הן מכריחות אנשים לסנן מידע על פי אמונתם.

דוגמא נוספת – אם אתה מאמין שאתה אדם משעמם אז אתה רק תזכור את אלה שהיו משועממים ממך בזמן שאתה תסנן את כל המחמאות שקיבלת. לאחר זמן מה אתה עלול להפסיק לדבר עם אנשים בגלל האמונה המגבילה שלך שתגרום להם לחשוב שאתה באמת משעמם.

כך שלמעשה אתה פשוט מגשים את הנבואה וחי את האמונה המגבילה שלך. בזמן שאתה מתבודד ומתרחק ומסתגר בתוך השיריון. השיריון הוא החלק ששומר את האנרגיה של הפגיעה. הכוונה שלו היא הגנה. רק ש… ההגנה הזאת כבר לא עובדת טוב ולא משרתת אותנו, כמו ששרתה אותו כשהמנגנון נולד. אז, עבד, מנע מאתנו להפגע שוב באותה הדרך. אבל היום כשהתבגרנו, הוא כבר לא מאפשר לנשום, להרגיש או להעיז, אנו צריכים למצוא דרכים חדשות, על זה נרחיב במאמר הבא.

אמונות מגבילות יוצרות מגבלות שמעכבות אותנו בדרך כלשהי. רק על ידי אמונתם, אנחנו לא חושבים, אומרים או עושים דברים ותוך כדי כך אנו פוגעים בחיינו.

ייתכן שיש לנו אמונות על זכויות, חובות, יכולות, הרשאות וכן הלאה. אמונות מגבילות הן לעתים קרובות על האני העצמי שלי והזהות האישית שלי. האמונות יכולות להיות גם על אנשים אחרים והעולם בכלל.

בכל מקרה, הם נוצרו להגביל אותנו.

אנו יכולים להגדיר את עצמנו על ידי מה שאנחנו עושים או לא עושים. מותר לי לומר “אני רואה חשבון”, מה שאומר שאני לא עושה שיווק ואפילו לא צריך לחשוב על זה, וכתוצאה מכך לא מצליח למכור את השירותים שלי.

עוד אמונה מגבילה נפוצה היא סביב האופן בו אנו שופטים את עצמנו. אנחנו חושבים “לא מגיע לי ..” ולכן אין לצפות או לבקש דברים.

לעתים קרובות יש לנו תמונת עצמי מוגבלת של הדברים שאנחנו יכולים ולא יכולים לעשות. אם אני חושב ש”אני לא יכול לרקוד” אז אני לא אנסה ואפילו לא אלך לשיעורי תנועה או ריקוד כדי לשפר את היכולת שלי.

זהו עיקרו של “אני לא יכול’ אנחנו מאמינים ביכולות שלנו ואי היכולת שלהן להשתנות.

הפועל “להיות” הוא דבר קטן וממאיר למדי וכמו שאנחנו חושבים “אני” אנחנו גם חושבים שאני לא או “אני לא יכול”. לדוגמא, אנו עשויים לחשוב “אני אמן” וכך להסיק שאנחנו אף פעם לא יכולים להיות טובים במתמטיקה, או לא חייבים ללכלך את הידיים שלנו עם עבודה ידנית. ולהפך אם אני “לא אמנית” אזי אני לא יצירתית ולא יכולה ליצור דבר, כשהיצירה למעשה נמצאת בכל דבר, כמו שאנו מלמדים בריו אביירטו – נחל זורם. שלהיות יצירתי אינו אומר דוקא לדעת לצייר.

limiting-beliefs

בשילוב עם ערכים שאנו לומדים בחיינו אני יוצרים אמונות לגבי אחרים אם הם צודקים או טועים, אם הם טובים או רעים, אמינים ? או לא.

כך שבדיוק כפי שיש לנו אמונות מגבילות על עצמנו, יש לנו גם אמונות על אחרים, וגם כאן אמונות אלו מגבילות אותנו. אם אנחנו חושבים שאחרים הם יותר ראויים או טובים … או אם אנו רואים אותם כאנוכיים ואז לא יכולים לבקש מהם עזרה.

לעתים קרובות אנו מניחים מה אחרים חושבים על סמך האמונות המגבילות שלנו. ההנחות הללו הם לעתים קרובות שגויות. מכאן אנו יכולים להאמין שהם לא אוהבים אותנו כאשר למעשה אין להם דעה מסוימת או אפילו חושבים שאנחנו די נחמדים.

אז מה?

יש את השאלה האם אמונות המגבילות הן בעצם טובות עבורנו ומגנות עלינו. בפועל, אמונות מגבילות אותנו, הן למעשה אמונות בתוקף, שמטרתן היא כביכול להגן. הבעיה היא לראות את האמת האמיתית, המציאות שרבים מאיתנו תופסים אותה בצורה לא בהכרח אמיתית. אמונות מגבילות הן שגויות, שמבוססות על “עובדות” שגויות וכך מנחות אותנו לטיפול בדברים בזהירות מופרזת.

אם יש רצון להתגבר על אמונות מגבילות, ראשית יש לזהות אותן ולאחר מכן לפעול כדי לשנות את מה שמאמינים בו.

הנה דוגמה איך ריו אביירטו – נחל זורם מסייעת בזיהוי ושחרור אמונות מגבילות –

כמידי שנה אני מעבירה סדנה של ריו אביירטו במסגרת פסטיבל סולם יעקוב. שנה שעברה לגמרי במקרה, נכנסה לסדנה בחורה, במצב רוח נוראי, היא סיפרה בדיעבד שהייתה מוטרדת מתוחה ולחוצה. בתחושה של התפעלות היא ספרה שכבר לאחר מספר דקות ראתה איך העומס הריגשי השתחרר, מעיין השמחה התפרץ, ההרמוניה התחילה לשלוט בעיניינים. ואכן בסוף הפעילות סיפרה לי אותה בחורה “הרגשתי בעננים, לא יכולה לתאר את הפאר לבין איך שהגעתי מוטרדת ולחוצה ויצאתי מהסדנה קלילה נימרצת מאושרת”

היא המשיכה לבוא אלי לשעורי ריו אביירטו – נחל זורם ומיד החליטה שהיא נירשמת לקורס להכשרת מנחים בשיטת ריו אביירטו – נחל זורם.

במהלך השנה סיפרה שהאמונה המגבילה שלה הייתה – “אני לא יצירתית ולכן לא יודעת לצייר וליצור” תמיד האמינה שאחיה הוא האומן והוא היחיד היצירתי במשפחה.

במהלך השנה כחלק מלימודי ההכשרה, אני מבקשת מהתלמידים לצייר.

כמובן שאותה הבחורה אמרה “אני לא יודעת לצייר” ובכל זאת התחילה, ואיך שנוצרה יצירה, היא התחברה אליה לנשמה, וסכר היצירתיות שהאמינה שהיה אצלה נעלם. בריו אביירטו – נחל זורם הציור למעשה מחבר אותנו לנשמה שלנו. כשהיינו ילדים ידענו את הדרך בלי הכוונה. כל ילד מצייר.

ואותה בחורה ציירה וציוריה התפתחו עד שאפילו היא הופתעה, מהיצירות שיצרה, וההבנה איך השתחררה האמונה שהגבילה אותה.

אחרי שהאמונה המגבילה הראשונה זוהתה ושוחררה היה קל יותר למצוא ולשחרר אמונות נוספות.

באהבה

Comments are closed.