טיפול בתנועה או תרפיה במחול הן שתי דיסציפלינות מקובלות ומוכרות כיום בשוק הטיפולים הפסיכולוגיים, הרוחניים, הפארא רפואיים והשיקומיים. תרפיה בתנועה אינה אופנה חדשה וחולפת והיא קיימת מתחילת המאה עשרים, לאחר שהתגלה הפוטנציאל הטיפולי הרב הטמון במחול, בתנועה, בעבודה עם השרירים, בזרימת הגוף ובמתן אפשרות לגוף להתבטא בעצמו.

הגוף מכיל את הפצעים שלנו, נושא את המכאובים שלנו, עומד בעומס הפיזי והרגשי שאנו מעמיסים עליו, ומבטא במכאוביו את הקשיים ואת העומק הרגשי והפיזי שלנו. אמנם במקור, השיטה התגלתה כיעילה ופלאית בטיפול בחולי נפש במחלקה פסיכיאטרית, אך כיום היא נמצאת בשימוש עבור מגוון רחב יותר של אוכלוסיות.

ילדים אנו נוטים לחשוב שבגלל גילם הצעיר אוצר המילים שלהם מוגבל יותר, והיכולת להמשיג מונחים מופשטים היא פחות מפותחת מאשר אצל אדם בוגר. ילדים עם הפרעות רגשיות או אפילו הפרעה ברמה של הפרעת הקשב וריכוז הנפוצה, יכולים להסתייע בטיפול בתנועה שפוטר אותם מלשבת במקום ולענות לשאלות המטפל שיכולות להתפרש כפלישה אל הנפש שלהם או כחקירה. (הדבר נכון גם בקרב מבוגרים.) ילדים בגיל צעיר, בעצם עד גיל שש אינם יודעים להבחין בין מציאות לדמיון באופן מוחלט. (ילד שראה בחדרו מפלצת אינו משקר. הוא לא מבחין בין דמיון למציאות.) עבור ילדים בגיל זה, טיפול בתנועה יוכל להיות דרך הטיפול המומלצת בעיקר עבור אוכלוסיית הילדים הסובלת מהפרעות רגשיות, מאירועים טראומתיים ומהזנחה וההתעללות. 

מתבגרים נורמטיביים, וגם כאלה הסובלים מהפרעות וקשיים רגשיים, יכולים להיעזר בטיפול זה השם דגש על הגוף, בפרט בתקופה מאתגרת של שינויים גופניים והחרדות הנלוות לכך. טיפול זה מסייע בהעלאת הביטחון העצמי, נותן כלים להתמודדות עם קשיים בתחום החברתי והמיני, ומלמד על הקשבה עצמית.

עבור חולים פיזיים, משוקמים וקשישים – תרפיה בתנועה ובמחול היא מוצא נפלא על מנת להשיב את התנועה שאבדה, להתמודד עם קשיים פיזיים שמגבילים את התנועה בכל תחומי החיים, להשיב את הביטחון והאמון בגוף שלנו, להתאמן למצבים באמצעות אימפרוביזציה, לתרגל הקשבה לגוף ולהרחיב את טווח הטיפול הרגיל של השיקום הפיזיותרפי.

חולי נפש ומאושפזים, לרבות נגמלים מסמים ומחומרים ממכרים יכולים להסתייע בטיפול בתנועה על מנת לגייס כוחות להתמודד עם מצוקות וטראומות נפשיות. התנועה מסייעת לתקשר עם התת מודע, המודחק והלא מודע, לתקשר עם הנפש באמצעות הגוף, לשאוף לאיזון גופני נפשי וללמוד להקשיב ולהבין את הגוף.

טיפול קבוצתי הנועד להגשים מטרות טיפוליות חברתיות, כזה המותאם לאנשים בעלי חרדות חברתיות – הוא טיפול המתמקד בקשר של היחיד לחברה וביצירת השתלבות ואינטגרציה חברתית. לסיכום, כל אדם, נורמטיבי וכזה שאינו, יוכל להסתייע בטיפול בתנועה כדי ללמוד להקשיב לגוף, להבין ולאבחן, ועל ידי כך לטפל בכאבים הפנימיים . אלה מאיתנו שמרגישים שלפעמים היה עוזר “לדבר עם מישהו”  אך ממש לא נמשכים ואפילו נרתעים מספת הפסיכולוג – תרפיה בתנועה היא דרך נפלאה לצאת למסע יחד עם הגוף שלנו.

 

מאת: estre eskenazi

Comments are closed.