הכרת תודה היא מהדברים הפשוטים אך רבי העוצמה שבני אדם יכולים להפנות אחד לשני.

רנדי פאוש

הכרת תודה היא מחווה בסיסית, קודם כל בשביל עצמי ואח”כ גם לסביבה. לספור את כמות הפעמים שברכת ביום, לשים לב להנאות פשוטות, ולהכיר את כל מה שאתה מקבל. זה אומר ללמוד לחיות את חייך כאילו כל דבר קטן הוא נס, ושדבר אינו מובן מאליו, אפילו השמש שזורחת בבוקר.

הכרת תודה גורמת לפוקוס בחיים להתמקד על מה שיש על השפע שכבר קיים ולא על החסרים. בנוסף, מחקרים התנהגותיים ופסיכולוגיים הראו שיפורי חיים מפתיעים שיכולים לנבוע מהפרקטיקה של הכרת תודה. אנשים שמפגינים ומביעים תודתם הם מאושרים יותר, בריאים יותר, ואנרגטיים יותר. אנשי אלו ידווחו פחות תסמינים כגון כאבי ראש, כאבי בטן, בחילות, אפילו אקנה, ומבלים יותר זמן בפעילות גופנית. ככל שאדם יוכיר תודה, כך יהיה פחות בודד וחרד.

הכרת תודה גורמת לאנשים להיות מאושרים יותר וגמישים יותר, זה מחזק את הקשרים בין אנשים, זה משפר את הבריאות, וזה מפחית את הלחץ.

מחקרים מראים – הכרת תודה מגבירה חיים

ניסוי שנעשה בנושא, בדק מול שלוש קבוצות שניהלו יומנים אך תעדו דברים שונים. הקבוצה הראשונה נהלה יומן של האירועים שאירעו במשך היום בצורה יבשה, בלי לציין אם הם דברים טובים או רעים. הקבוצה השנייה תעדה חוויות לא נעימות במהלך היום. והקבוצה השלישית הכינה רשימה יומית של דברים שהם היו אסירי תודה. תוצאות המחקר הצביעו על כך שתרגילי הכרת תודה יומיים הביאו לרמות גבוהות יותר של ערנות, התלהבות, נחישות, אופטימיות, ואנרגיה. בנוסף, אלו בקבוצת התודה חוו פחות דיכאון ומתח, עזרו לזולת יותר מהקבוצות האחרות, ועשו התקדמות גדולה יותר להשגת מטרות אישיות.

נעשו עוד מחקרים רבים המראים שתרגול הכרת תודה יכול להעלות את רמות אושר. לגרום להיות יותר יצירתי, להתאושש מהר יותר ממצוקות, לחזק את המערכת חיסונית, ליצור קשרים חברתיים חזקים יותר.

אנשים נוטים לקחת כמובן מאליו את כל הטוב שהוא כבר נמצא בחייהם. וגם להוכיר רק הישגים גדולים. כשהאמת שיש אור גם בדברים הקטנים.

ישנן דרכים רבות לתרגול הכרת תודה

אחת מהדרכים לתרגול הכרת תודה היא ניהול יומן הכרת תודה, בתרגיל זה בעצם רושמים בכל יום רשימה של שלושה עד עשרה דברים שאתם אסירי תודה לגביהם; ניתן לעשות זאת בבוקר ישר כשמתעוררים או לפני השינה בלילה. תרגיל נוסף הוא לכתוב מכתב תודה לאדם חיובי בחיים שלך.

ברגע שהופכים את האורינטציה ומחפשים דברים להיות אסיר תודה עליהם, מתחילים להעריך את ההנאות הפשוטות ודברים שבעבר נלקחו כמובן מאליו. תודה לא צריכה להיות רק תגובה לזה שקיבלת את שרצית, אלא גם מהסוג בו מבחינים בדברים הקטנים ובו כל הזמן מחפשים את הטוב גם במצבים לא נעימים.

הכרת תודה מגבירה חיים!!

Comments are closed.